Často kladené otázky o lepicích páskách

Specializujeme se na potisk lepicích pásek a etiket. Zde najdete odpovědi na nejčastěji kladené otázky o lepicích páskách a jejich potisku. Zajímavé články a novinky z oblasti obalového materiálu si můžete přečíst v našem Blogu.

Jak skladovat a zacházet s lepicí páskou

Všem samolepicím páskám škodí:

  • světlo, 
  • prach, 
  • UV záření,
  • nadměrné horko a chlad. 
Pozitivní a negativní potisk při potisku lepicích pásek

Dva důležité pojmy u potisku lepicích i nelepicích pásek při standardním flexotiskovém potisku jsou pozitivní potisk a negativní potisk.

Kdy nejlépe lepí lepící páska?

Standardní potištěná lepicí páska nejlépe lepí při běžné teplotě skladu dílny či kanceláře do min. 18°C. Pokud teplota klesne pod tuto hodnotu je možné, že  lepidla budou postupně tuhnout a tím i méně lepit. Pokud potřebujete  lepicí pásku do nižších teplot, protože Vaše sklady nejsou vytápěné, doporučujeme například lepicí pásky s hotmeltovým lepidlem. 

Jak postupovat při případné reklamaci

Vážení zákazníci,

Naším cílem je udržovat tu nejvyšší kvalitu v  poměru k prodejní ceně. Při potisku lepicích pásek se na různé fóliové  materiály nanáší různé barvy. Neustále zkoušíme fólie a barvy našich  stálých i jiných dodavatelů, abychom pro Vás naše zákazníky dokázali  vyrobit vždy ten nejlepší produkt. Standardně doporučujeme objednávat  zásobu na ca. 6 měsíců. Delší skladování pásky může způsobit její znehodnocení.

Jaké jsou vlastnosti fólií a materiálů použitých na samolepicích páskách?
  • polypropylen (BOPP) - ekologický, cenově výhodný, dobře snáší i teploty nad 50°C, používaná síla folie 25 až 32 mikronů
  • polyvinylchlorid (PVC) - dobré mechanické vlastnosti, používaná síla folie 28 až 37 mikronů
  • papír - ekologický, odolný proti stárnutí, horší mechanické vlastnosti, hmotnost cca 60 g/m²
Příprava grafického návrhu pro potisk lepicích pásek

Pro ideální zpracování grafického návrhu potřebujeme data ve vektorech. Soubory mají koncovku: CDR (Corel Draw), AI nebo EPS (Adobe  Illustrator), či PDF (Acrobat). Nemáte-li data v těchto souborech,  pošlete nám vše, co máte k dispozici, a my data zpracujeme. Podle  rozsahu úprav a jejich časové náročnosti se s vámi domluvíme na navýšení výsledné ceny o tyto práce.

Jak nejlépe zalepit klopovou krabici lepicí páskou

Při lepení klopových krabic přetáhněte pásku do 1/3 boku krabice (min. 12 cm), u silných krabic přesah úměrně protáhněte, přesah a výše uvedený tlak při aplikaci na karton a následné uhlazení rukou po celé ploše pásky zabrání, aby přirozené tlaky v krabici nezpůsobily její rozlepení. 

Nejlepší zalepení je, když se lepicí páska oblepí kolem dokola krabice (samozřejmě dovolí-li to velikost a váha krabice).

Jaké jsou vlastnosti lepidel pro balicí samolepicí pásky?

 Z cenových a kvalitativních důvodů se pro balicí pásky prosadily tyto druhy lepidel:

Co lepí klasická lepicí páska?

Naše klasické lepicí pásky jsou určeny pro lepení všech běžně používaných obalových materiálů - ty však musí být čisté, suché a nemastné (materiály s velmi hrubým povrchem a speciální plasty (např. teflon) nelze lepit lepicími páskami, výpary ředidel zhoršují vlastnosti lepidel).

Jakou potištěnou lepicí pásku vybrat: BOPP nebo PVC?

Jaký je vlastně rozdíl mezi lepicí páskou z polypropylenu (PP) a  páskou z PVC? A pokud ten rozdíl znáte, dokážete i pásky rozeznat?

Proč  je to důležité? Protože tyto pásky mají zásadní kvalitativní rozdíly. Pro normálního spotřebitele to asi nemá moc smysl nad tím uvažovat, ale pro vás jako profesionálního zasilatele je volba správné lepicí pásky  zásadní.

Potisk pomocí „Sleeve“ válce - tisk bez obvyklé mezery mezi motivy

Tiskové formy jsou ve formě návleků (sleevů) ze silikonu se navlékají na tiskové válce

Korona - příprava polyethylenu a polypropylenu pro potisk

Mnoho potiskovaných materiálů, jako je třeba PE a PP, má chemicky inertní a neporézní povrch s nízkým povrchovým napětím.