Faq

Již od roku 1994 žijeme lepicími páskami. Získali jsme spoustu zkušeností, o které se chceme s vámi podělit

Přečtěte si odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

Jakou potištěnou lepicí pásku vybrat, BOPP nebo PVC?

Jaký je vlastně rozdíl mezi lepicí páskou z polypropylenu (PP) a  páskou z PVC? A pokud ten rozdíl znáte, dokážete i pásky rozeznat?

Proč  je to důležité? Protože tyto pásky mají zásadní kvalitativní rozdíly. Pro normálního spotřebitele to asi nemá moc smysl nad tím uvažovat, ale pro vás jako profesionálního zasilatele je volba správné lepicí pásky  zásadní.

Příprava grafického návrhu pro potisk lepicích pásek

Pro ideální zpracování grafického návrhu potřebujeme data ve vektorech.   Soubory mají koncovku: CDR (Corel Draw), AI nebo EPS (Adobe  Illustrator), či PDF (Acrobat). Nemáte-li data v těchto souborech,  pošlete nám vše, co máte k dispozici, a my data zpracujeme. Podle  rozsahu úprav a jejich časové náročnosti se s vámi domluvíme na navýšení  výsledné ceny o tyto práce.

Kdy nejlépe lepí lepicí páska?

Standardní potištěná lepicí páska nejlépe lepí při běžné teplotě skladu dílny či kanceláře do min. 18°C. Pokud teplota klesne pod tuto hodnotu je možné, že  lepidla budou postupně tuhnout a tím i méně lepit. Pokud potřebujete  lepicí pásku do nižších teplot, protože Vaše sklady nejsou vytápěné, doporučujeme například lepicí pásky s hotmeltovým lepidlem.

Co lepí lepicí páska?

Naše lepicí pásky jsou určeny pro lepení všech běžně používaných obalových materiálů - ty však musí být čisté, suché a nemastné (materiály s velmi hrubým povrchem a speciální plasty (např. teflon) nelze lepit lepicími páskami, výpary ředidel zhoršují vlastnosti lepidel).

Jak nejlépe zalepit klopovou krabici lepicí páskou

Při lepení klopových krabic přetáhněte pásku do 1/3 boku krabice (min. 12 cm), u silných krabic přesah úměrně protáhněte, přesah a výše uvedený tlak při aplikaci na karton a následné uhlazení rukou po celé ploše pásky zabrání, aby přirozené tlaky v krabici nezpůsobily její rozlepení. 

Nejlepší zalepení je, když se lepicí páska oblepí kolem dokola krabice (samozřejmě dovolí-li to velikost a váha krabice).

Jaké jsou vlastnosti lepidel pro balicí lepicí pásky?

 Z cenových a kvalitativních důvodů se pro balicí pásky prosadily tyto druhy lepidel:

Akrylát

Akrylátové lepidlo je dnes asi nejběžnější lepidlo a má velice široké využití. Je využitelné při standardním lepení balíků a zásilek. Jedná se o ekologické lepidlo s dobrou funkcí při aplikačních teplotách nad 18 °C - 25 °C, ale již aplikované lepí v teplotách od 0-cca 60 °C. Jedná se o akrylátovovou disperzi na vodní bázi, a díky vlastnostem akrylu lepidlo nikdy „nevytéká“ mimo pásku - hodnotíme ho jako nejvíce „čisté“ a vhodné pro dlouhodobé použití i při vyšších teplotách skladovaného zboží. Použití při nízkých teplotách nedoporučujeme. Lepidlo po aplikaci dobře odolává expozici UV záření (dlouhodobý pobyt na slunci) a oxidaci. Pro kvalitní lepivost používáme sílu lepidla 21 mikronů. Oproti solventnímu nebo hotmeltovému lepidlu dosahuje akrylátové lepidlo nejvyšší lepivosti až po několika hodinách. Pásky s akrylátovým lepidlem

Hlasitá při užití
Hlasitá při užití

Počáteční lepivost slabší

Snadno odrolovatelná

Nejlépe lepí při 18° - 25°C


Hotmelt

Hotmelt je lepidlo na bázi syntetického kaučuku, které má tu základní výhodu, že okamžitě nadprůměrně lepí. Zpracování probíhá v roztaveném stavu, tedy neobsahuje rozpouštědla. Snadno přilne k lepenému materiálu, rychle tvoří pevný spoj, který jde rozebrat jen při viditelném poškození krabice. Lepidlo je možné aplikovat i ve větším chladu od 15 °C - 21 °C, a již aplikované poté lepí v rozmezí teplot 0-40°C. Hůře odolává UV záření. Pro kvalitní lepivost používáme sílu lepidla 18 mikronů. Pásky s lepidlem hotmelt


Středně hlasitá při užití

Počáteční lepivost střední

Středně odrolovatelná

Nejlépe lepí při 15° - 21°C


Solvent

Solvent je historicky nejstarší lepidlo. V zásadě se dá říci, že lepí již aplikované jak v minusových teplotách až cca -30 °C, tak v plusových až do cca 70 °C. Prostě lepí tam, kde ostatní lepidla selhávají, ale je vždy nutné pásku aplikovat v teplotách nad cca 15 °C až do 25 °C. Jeho výroba je ale neekologická, protože je zde přírodní kaučuk ředěn organickými rozpouštědly. Umožňuje to sice ověřené použití např. v potravinářství, kde je mastnota a chlad, ale některé druhy lepidel tyto vlastnosti již mají také. Vysoké lepivosti a široké škále užití využíváme např. při výrobě laminovaných štítků pro industriální využití, které s tímto lepidlem odolávají mrazu a mechanickému namáhání například na plynových lahvích. Lepidlo zůstává na lepených materiálech, což znamená, že není beze stop znovu odlepitelné. Pro kvalitní lepivost používáme sílu lepidla 21 mikronů. Pásky se solventním lepidlem


Tichá při užití

Počáteční lepivost silná

Odrolovatelná s odporem

Nejlépe lepí při 15° - 21°C


Freezer

Jedná se o hotmeltové lepidlo se speciálními přísadami (oleji), které způsobují, že lepidlo v minusových teplotách netuhne a zůstane pružné. Pásky s tímto lepidlem sice neumožňují zpracování v minusových teplotách (aplikační teplota cca 15-25 °C), ale zalepené zásilky se mohou umístit do chladniček a mrazáků s teplotou až -20 °C. Pásky s lepidlem freezer


Středně hlasitá při užití

Počáteční lepivost slabší

Snadno odrolovatelná

Nejlépe lepí při -20° - 25°C


Silent

Pro zákazníky, pro které je hlasitost odvíjení pásky při balení zásilek důležitým kritériem, ale nechtějí využívat méně ekologickou PVC pásku, existuje varianta BOPP potištěné lepicí pásky s modifikovaným akrylátovým lepidlem nazývaná "low-noise" nebo také "silent" (česky tichá). Tyto pásky jsou při odvíjení mnohem tišší než klasická páska s akrylátovým lepidlem a mnozí naši zákazníci ji preferují i kvůli lepším vlastnostem lepení i kvůli ochraně zdraví svých zaměstnanců. Aplikační teplota pásky je stejná jako u akrylátového lepidla mezi 18-25 °C, ale páska poté lepí ve spektru teplot od -10 °C do cca 60 °C. Pásky s lepidlem silent


Tichá při užití

Počáteční lepivost slabší

Snadno odrolovatelná

Nejlépe lepí při 18° - 25°C


Jaké jsou vlastnosti fólií použitých na lepicích páskách?
  • polypropylen (BOPP) - ekologický, cenově výhodný, dobře snáší i teploty nad 50°C, používaná síla folie 25 až 32 mikronů
  • polyvinylchlorid (PVC) - dobré mechanické vlastnosti, používaná síla folie 28 až 37 mikronů
Jak skladovat a zacházet s lepicí páskou?

Všem lepicím páskám škodí světlo, prach, UV záření nebo nadměrné horko a chlad. Nepoužívané pásky proto skladujte nejlépe v uzavřené krabici a otvírejte pouze množství, které právě potřebujete.

Pásky skladujte v zásilce tak, jak vám byly doručeny, tedy horizontálně položené.

Potištěné lepicí pásky jsou spotřební materiál s omezenou záruční dobou. Doporučujeme je spotřebovat nejlépe do 6 měsíců od dodání.

Jak postupovat při případné reklamaci

Vážení zákazníci,

Naším cílem je udržovat tu nejvyšší kvalitu v  poměru k prodejní ceně. Při potisku lepicích pásek se na různé fóliové  materiály nanáší různé barvy. Neustále zkoušíme fólie a barvy našich  stálých i jiných dodavatelů, abychom pro Vás naše zákazníky dokázali  vyrobit vždy ten nejlepší produkt. Standardně doporučujeme objednávat  zásobu na ca. 6 měsíců. Delší skladování pásky může způsobit její  znehodnocení.

Pozitivní a negativní potisk při potisku lepicích pásek

Dva důležité pojmy u potisku lepicích i nelepicích pásek při standardním flexotiskovém potisku jsou pozitivní potisk a negativní potisk.

Pozitivní potisk pásek

Nejlépe vysvětlit to lze na příkladu jednoduchého pismene. Pokud chceme natisknout písmeno A pozitivním potiskem, zůstane na tiskovém štočku písmeno A vyvýšené a veškerá ostatní plocha bude snížena tak, že při tisku se pouze písmeno namočí do barvy a tato barva se přenese na potištěný materiál, který poté vypadá jako například list papíru v knize.

Nejužší linie při pozitivním tisku je 0,3 mm.

Negativní potisk pásek

Logicky z toho vyplývá, že při tisku zvaném negativní právě písmeno A bude do tiskového štočku vyryto tak, že se při tisku veškerá ostatní plocha namočí do barvy a pouze plocha písmene A zůstane bez barvy. 

Nejužší vynechaná mezera u negativního potisku by měla být 0,6mm.