Jakou lepicí pásku vybrat: PP, nebo PVC?

Jaký je vlastně rozdíl mezi lepicí páskou z polypropylenu (PP) a  páskou z PVC? A pokud ten rozdíl znáte, dokážete i pásky rozeznat?

Proč  je to důležité? Protože tyto pásky mají zásadní kvalitativní rozdíly. Pro normálního spotřebitele to asi nemá moc smysl nad tím uvažovat, ale pro vás jako profesionálního zasilatele je volba správné lepicí pásky  zásadní.

Lepící páska z PVC:

PVC znamená polyvinylchlorid a je to nosný materiál pro lepidlo – přírodní kaučuk. Je velice odolný, ohebný a zvláště pevný proti roztržení. Při odvíjení se páska odvíjí stejnoměrně a potichu. Hodí se pro zalepení kartonů s těžkou zásilkou nebo jiných těžkých předmětů (koberců atd.) nebo i jako označení konkrétních zón na betonové podlaze. Kaučukové lepidlo dobře drží na všech typech kartonů i na jiných materiálech. Zde najdete výběr PVC pásek v našem e-shopu.

Lepicí pásky BOPP:

PP je zkratkou pro polypropylen. Lepicí páska z tohoto materiálu je trochu levnější než páska z PVC. Je ideální pro lehké až středně těžké kartonové zásilky. Vyznačuje se vysokou lepivostí a pevností, ale nehodí se pro příliš vysoké nebo nízké teploty. Pokud máte nevytápěný nebo neklimatizovaný sklad, mohlo by dojít k tomu, že se vám páska tzv. rozteče. U polypropylenové pásky se používají tři různá lepidla – tzv. hotmeltové lepidlo (syntetický kaučuk), přírodní kaučuk a akrylátové lepidlo. Lepidlo ovlivňuje i hlasitost odvíjení pásky, převážná většina těchto pásek je hlasitější než než PVC pásky. Existují speciální, tzv. low-noise pásky s přírodním kaučukem, které jsou při odvíjení stejně tiché jako PVC lepicí pásky.

Jak zjistit, zda se jedná o lepicí páskou z polypropylenu, nebo pásku z PVC

Lepicí pásky z výše uvedených materiálů nejsou na první pohled k rozeznání, ale existuje několik jednoduchých triků, jak se dá materiál zjistit.

Test s propisovačkou

Odrolujte kousek pásky a nalepte ji například na psací stůl. Napněte pásku a poté ji propíchněte propisovačkou nebo jiným špičatým předmětem. 

  • Pokud se lepicí páska roztrhne nebo úplně přetrhne, tak se jedná o polypropylenovou pásku
  • Vznikne-li pouze díra, jedná se o pásku z PVC.

Můžete provést i druhý test – natahovací

Odviňte kus lepicí pásky a natahujte ho. PVC páska bude mít se zvyšujícím se tlakem mléčnou barvu, PP páska si svou původní barvu zachová.

 není to jednoduché? Pokud máte i jiné nápady, jak se dá materiál identifikovat, napište nám. Těšíme se.