Otázky k tématu potisk etiket

Zde můžete najít časté otázky k tisku etiket. Milujeme etikety.

Horká a studená ražba u etiket

Technologie horké a studené ražby se se používají pro zvýšení exkluzivního vzhledu etikety. Často je používají výrobci vína nebo kosmetiky. Etiketa využitím ražby získá vysoce lesklý povrch. Kromě zlaté nebo stříbrné fólie je možno využít i jiné zajímavé fólie jako hologramové nebo duhové. 

U horké i studené ražby je nutné vytvořit štoček.

Pro jaké materiály je která ražba vhodná? 

U horké ražby je motiv přenášen na potiskovaný materiál prostřednictvím tiskového štočku. Nazývá se horká ražba proto, že štoček se zahřívá a barva na voskové pásce je přitlačena na potiskovaný materiál. Teplo pásku roztaví a barva se přenese na potiskovaný materiál. Zde je nejdůležitější dosáhnout požadované přesnosti soutisku. V horké ražbě se používají zejména dva základní odstíny barev - zlatá a stříbrná. Je vhodná především pro papírové etikety jak natírané, tak nenatírané.

Studená ražba je poměrně nová technologie (od. ca. 2008), kdy na materiál je nejdříve naneseno nebo natištěno lepidlo a následně se na místa, kde se lepidlo nachází obtisknut pigment z fólie. Na tuto fólii je možné poté tisknout a tím se dají vytvářet zajímavé kombinace. Její velkou výhodou je, že není potřeba mezikrok, vše probíhá na jednom tiskovém stroji a tím je možné dosahovat velice přesného soutisku. Dále je oproti horké ražbě možné využít mnohem užší linky nebo zajímavých efektů kombinací s fólie a tisku.

Tiskové metody u etiket

Nabízíme různé techniky potisku, které nabízí flexibilitu i rychlost realizace.